icon-white-6

“Sadece tırmanmaya devam edersen her dağın tepesine ulaşılabilir.”

— Richard James Molloy

İnsulin Direnci ve Obezite

İnsulin direnci ve kilo alma ilişkisini anlamak için öncelikle insulinin ne olduğunu bilmemiz gerekir.

İnsulin nedir ?

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için organizmamızı meydana getiren hücrelerimizin beslenmesi gerekir . Bu beslenme gıdalardan aldığımız kan şekerinin hücre içine aktarılması sayesinde olur . Bu aktarım işini yapan hormon insulin dir. Yani hücrelerimizin beslenmesi insulin sayesinde olur. Insulin olmazsa kan sekeri hücreye giremez yani hücrelerimiz beslenemez.

Neden kilo veremiyorum ? İnsulin direncim mi var !!

İnsulin direnci ve Kilo alma kısır döngüsü:

Aslında fazla kilosu olanlarda pratik olarak insulin direncinden bahsedilebilir. İnsulin direnci hücre seviyesinde insulin etkisizliği anlamına gelir. Kilo alma sonucu oluşan insulin direnci, açlık krizleri ve doymama hissi oluşturur.Bu durum giderek fazla kilo aldırır. Kilo ise insulin direncini dahada arttırarak salgılanmış insulinin dahada etkisiz olmasına neden olur. Böylece kendi kendini besleyen bir kısır döngü meydana gelir. Sonuç: İnsulin direnci kilo almaya yol açar, kilo alma  ise insulin direncine neden olur. Aynı zamanda insulin direnci fazla kilonun verilmesini engelleyen bir neden haline dönüşür.Bu kısır döngü düzeltilmezse, artan insulin direncini yenmek için pankras bezi daha fazla insulin salgılamak zorunda kalır Başlangıçta,pankreas bezi tükenmediği bu dönemde, fazladan salgılanan  insulin özellikle yemek sonrası kan sekerimizde düşmelere sebep olabilir (Reaktif Hipoglisemi dönemi) ve açlık krizleri ortaya çıkabilir. Zamanla pankreasın gereğinden fazla çalışmak zorunda kalması erken dönemde tükenmesine ve insulin salgılayamamasına neden olarak şeker hastalığına zemin hazırlanmış olur.

Sonuç:

1) Tedavi edilmeyen insulin direnci şeker hastalığının habercisidir.

2) İNSULİN DİRENCİ ZAMANLA PANKREAS REZERVİNİN TÜKENESİNE YOL AÇARAK ŞEKER HASTALIĞINA NEDEN OLUR !!

İnsulin direncinden nasıl şüphe edilir ?

· Aşırı yeme , kilo verememe

· Yemek sonrası aşırı halsizlik ,uyku hali

· Açlık krizleri, gece kalkıp yemek yeme isteği ,sürekli şekerli gıda yeme isteği

· Kasıklarda, koltuk altlarınızda renk değişiklikleri, koyulaşma

· Özellikle boyun bölgesinde et benleri · Tüylenme, adet düzensizlikleri

· Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi (Polikistik Over Sendromu)

· Kilolu çocuk doğurma hikayesi, kısırlık

· Horlama, gün içinde uyku atakları ,hafıza problemleri, baş ağrısı (Uyku-Apne sendromu)

· Karaciğer yağlanması

· Sık idrara gitme

İnsulin direncinin zararları nelerdir?

İnsulin direnci durumunda kanda insulin seviyesi yükselir (Hiperinsulinemi).

Yüksek insulin, hızlanmış ateroskleroz ve pıhtılaşmaya eğilimi arttırır .Bu durum yıllar geçtikçe kalp krizi, kalp yetmezliği, inme gibi kardiovaskuler olay risklerini artırır.

Ayrıca meme, kolon ve endometrium kanseri gibi kanserlerin risklerini arttırdığı yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir.

Özet: 

Kilo zemininde gelişen insulin direnci süreci, tedavi edilmezse şeker hastalığına neden olan kısır döngülü bir süreçtir. İnsulin direncinin ne zaman şeker hastalığına döneceği ,kişinin  insulin rezervine ve kilolu olarak yaşadığı süreye göre farklılık gösterir.

İletişim

0538 843 98 09

İLETİŞİM İÇİN